Co je biosyntetická terapie?

Pokud jste otevřeli stránku s názvem biosyntetická terapie, předpokládám, že jste o ní už něco slyšeli nebo vám byla doporučena.
Biosyntetická terapie neboli biosyntéza (můžete se s ní setkat i s tímhle starším označením). Nejčastěji můžete zaslechnout, že “je to psychoterapeutická metoda, která pracuje s tělem”.
Ano, ale…biosyntetická terapie skutečně mnohem víc respektuje a vnímá tělo jako zdroj významných informací, jako neodmyslitelnou složku organizmu jako systému, potřebnou pro fungování psychiky. Kdyby jsme ale chtěli být přesnější, biosyntéza se snaží o vyvážení a dobrou komunikaci mezi třemi důležitými složkami a to mezi myslí, emocemi a tělem. Je to oproti tradičním terapeutickým metodám obohacené o tělesné uvědomování si, tělesné prožitky. Proto můžete v biosyntentické terapii dostat nabídku různých drobných tělesných cvičení, práce s dechem, meditací, nebo vyjádření pomocí kresby či jiných výtvarných technik. Biosyntetická je tvořivá a pružná, pracuje s aktuálním impulzem a hledá pro něj dobré vyjádření.
také jste mohli zaslechnout, že biosyntetická terapie “je moderní a nová metoda psychoterapie”.
Ano skutečně se svým věkem radí mezi novější směry v psychoterapii. Co jí dělá ale moderní, je rozhodně její otevřenost k novým poznatkům zejména z neurověd, embryologie a epigenetiky.
To co biosyntentickou terapii dělá často vyhledávanou, je fakt, že “velmi efektivně pracuje s problematikou traumatu, zejména vývojového”. Lidi, kteří zažili neadekvátní zacházení ve svém dětství ( a skutečně se nemusí jednat jen o těžké zneužívání nebo týrání) mají v dospělosti jisté specifika a obtíže, které je často přivádí do terapie. Biosyntetická terapie těmhle lidem nabízí ucelený a efektivní přístup, který pro ně může být prospěšný.
Pokud vás zajímá víc, můžete se podívat na stránky www.biosynteza.cz, kde rozhodně najdete podrobnější povídání.